Marc - světaznalý pisálek

Stránky o mně se mnou, beze mně...

Témata

Statistika

TOPlist
Antispam.er.cz

NAVRCHOLU.cz
Český toplist nejlepších stránek
CZIN.eu

Kalendář

Novinky

Agent JFK

11.01.08-RECENZE:M.Žamboch & J.W.Procházka:JFK-Pašerák

Jsou to mu dva roky (a fous) co vyšel první díl, dnes již velice známé a populární série Agent JFK. Díl se jmenuje Pašerák, dnes se k němu zpátky vracíme.

John Francis Kovář (JFK), bývalý voják, bývalý člen rychlého nasazení, bývalý... Hned na začátku JFK ztratí práci u odboru pro řešení průmyslových katastrof, načež ho opouští i jeho dívka. Zničehonic mu zazvoní mobil, který měl být vybitý, a v něm se ozve žena, která se chce sejít, má pro něho nabídku, nabídku která se neodmítá. Lépe řečeno dala by se odmítnout kdyby na to JFK měl čas. Místo pohovoru o nové práci se ale kolem JFK začnou dít věci ze kterých zůstává rozum stát, z centra Prahy se dostává během několika sekund kamsi do lesa a to ještě doprostřed přestřelky, zkrátka den blbec. ......


Tato recenze mi vyšla v e-občasníku Nárazník FP
naraznik.cz - nárazově psaný občasník fantasy a prózy
Než se mu však sdělí cokoliv zásadního, jeho potenciální zaměstnavatelé zmizí jak pára nad hrncem a on se ocitá v cizím světě, kde Československo na prahu 2. světové války nesložilo zbraně a nevydalo hranice Německu namísto toho se mu postavilo. Díky tomu se nejen naše ale i celé světové dějiny ubíraly jiným směrem. To že se Češi ubránili zapříčinilo například to, že v současnosti je věda někde na úrovni První republiky, protože Němci ani Američani neměli potřebu rozjíždět válečný, tím méně vesmírný výzkum. Tento svět má kromě jiných dějin pro JFK připraveny i další velice nepříjemné odlišnosti. Mají zde parapsychologicky nadané jedince – čaroděje a největší peníze plynnou z právě prodeje a pašování látek, které podporují čarodějné schopnosti.

JFK se rozhodl nečekat na neznámé, kteří ho dostali do tohoto světa a pokusí se domů dostat na vlastní pěst. Na to potřebuje hromadu peněz, a jediným způsobem kterým se lze dostat k tvrdé české měně v požadovaném objemu je pašování. Stane se z něj paralelní Pašerák. A tenhle pašerák zjišťuje až moc dobře že „svůj svět si musíme zasloužit!“

Jsem hrozně rád, že jsem si tento díl znovu přečetl, neboť patří k mým nejoblíbenějším. První republika dýchá všude kolem, pivo teče proudem, nebo spíš kutálí se kolem.. a hlavně ty dějiny, protože kdo z rozumě uvažujících lidí si kdy neřeklo „Co by se stalo kdybychom po Mnichovské dohodě nesložili zbraně? Jaké by byly dějiny dál?“ zde je na tuto otázku odpověď trochu pokřivená velkým množstvím magie.

Děj ubíhá kupředu, vždyť je to vlakové čtivo a dokonce i v příběhu se jezdí vlakem. Bohužel těch 120 stran je opravdu málo. To je, dalo by se říct dnes již vyřešené, ale prvním několika dílům malý rozsah docela ublížil. Na druhou stranu zas byla nižší cena. Ohledně obálky budu stručný: Původní nápad byl, že série JFK bude rozjezdovou rampou pro začínající spisovatele i malíře. Ono to platí až na některé výjimky dodnes, ale první ilustrace na obal se prostě nerozjela. Naštěstí již dvojka to napravila a prvnímu dílu to holt musíme odpustit. K tomu si jako nešvar prvního dílu přičtěte i pár pravopisných chyb a výčet negativ je kompletní. [poznámka: Já mám co říkat, já ty chyby ani neviděl. :-D (Poznámka editora: ani se nedivím :-) )]

Všechny výtky, které jsem zde řekl, už jsou dávno překonány. Dnes jsou díly tlustší, mají mnohem lepší obálky a pravopisných chyb už je jen pomálu.

Tento díl spolu s dalšími třemi následujícími je vysvětlující, co že to ta Agentura E.F. je a co že to je to cestování mezi světy a jaké má pravidla. Je ale smutnou pravdou, že pravidelní čtenáři tato pravidla neznají ani teď po 13 dílech protože se objevují stále nové a nové výjimky - na druhou stranu je to vědecká disciplína tak co by jsme chtěli.


Hodnocení: * * *
(3/5)
Žádné komentáře
 
© 2007 Marek Opluštil (Marc)