Marc - světaznalý pisálek

Stránky o mně se mnou, beze mně...

Témata

Statistika

TOPlist
Antispam.er.cz

NAVRCHOLU.cz
Český toplist nejlepších stránek
CZIN.eu

Kalendář

Novinky

Novinářská tvorba

01.11.07 - REPORTÁŽ: Festival fantazie Speciál 2007 očima neofana (Chotěboř 25. – 28.10.07)

Tak a je to za námi, další, v pořadí již sedmý, Speciál v Chotěboři (pokud započítáme i Avalcony). Program byl velice pestrý a každý si zde našel „to svoje“. Bohatý program nabízel celkem jedenáct souběžných lini...


Tento článek mi vyšlel v Sci-F rubrice Neviditelného Psa - Sarden

REPORTÁŽ: Festival fantazie Speciál 2007 očima neofana

12. listopadu 2007 | 0:05

Festival fantazie Speciál 2007TOPlist(Chotěboř 25. – 28.10.07)

Tak a je to za námi, další, v pořadí již sedmý, Speciál v Chotěboři (pokud započítáme i Avalcony). Program byl velice pestrý a každý si zde našel „to svoje“. Bohatý program nabízel celkem jedenáct souběžných linií: (FanFest; CAMcon (Anime + Manga + Japonsko); AVALCON Speciál; Pevnost Fantazie (fantasy, horor, historie); SeriesCon (SF serialy + další SF a technologie); MaelströM (pestrý mix programu); Trekfest007.5 (Star Trek + další SF a technologie) + RPG (volné hraní RPG); Deskovky, RPG, PC hry, Xbox).

FFs dohromady „obsadil“ čtyři budovy. Dvě spací a dvě provozní (sportovní Hala, Sokolovna + kino Družba, Kulturní dům Junior). Ubytovat se bylo možné v Hotelu Comfort - penzion Bene, Hotelu Vysočina, Hotelu U Zámku nebo různých ubytovnách, nebo nejlaciněji ve svém spacáku v jedné ze dvou výše zmíněných budovách. Pořadatelé zájemcům zajistili možnost WiFi připojení na internet.

FFS tým JFKPátek 26.10.07

V 9:00 jsem vyrazil z Hradce Králové do Chotěboře. Můj velký den! Jedu na svůj životně první CON!

Cesta trvala skoro dvě hodiny. První lapálie nastala hned při výstupu z autobusu. Díky mé netrpělivosti a neinformovanosti jsme s kamarádem vystoupili o tři zastávky dříve, jelikož nás nenapadlo, že Chotěboř je tak velká :-). A tak jsme vystoupili na stanici Chotěboř zastávka – ČKD. Nezbývalo nám nic jiného, než že jsme museli dojít těch 1500m pěšky s báglem na zádech až na náměstí TGM, abychom se zorientovali. Díky směrovkám k bance, která se tam naštěstí nacházela, jsme správně dorazili, zorientovali se a vyšli k místu konání Festivalu Fantazie Speciálu 2007 (FFs07).

Na místo registrování (kino Družba) jsme po pár poptání v pořádku dorazili, čas – kolem 11nácté. A nastala nová „překážka“ registrace.

Nebylo to nic složitého registrovalo se na noteboocích, ale jediné co mi zabralo nejvíce času, byl dotazník a v něm kolonka, o jaké tři kategorie se nejvíce zajímám. Z přehršle nabízených programů vybrat pouze tři téměř nešlo. Nakonec jsem si vybral, zařadil se, zaregistroval se, zaplatil a vyšel vstříc novým zážitkům.

FFS knihkupecPodle plánu jsme zjistili že od 12:00 začíná dokument o Egyptě, „Hledání zmizelého faraóna“, ale jelikož jsme byli na místě dříve, než program začal, tak jsme stihli ještě kousek přednášky o Battlestar Akropolis RPG (Arianus), ze které jsem dostál dojmu, že se tady asi „chytat“ nebudu, protože z používaných „odborných“ pojmů šla hlava kolem. Bylo to neuvěřitelný :-), zvlášť když jsem o seriálu nevěděl zhola nic. Pak následovalo konečně hledání faraóna, kterého stejně ho nenašli...

Když francouzský archeolog skončil s hledáním faraóna, kterého nenašel, šel jsem se konečně pořádně ubytovat.

Přišel jsem do Sportovní haly nahoru a obhlídnul svou „sleeping room“, čekalo mě velké překvapení. Nikdo se nebojí o své věci! V celé tělocvičně bylo rozmístěno (nedokážu přesně určit) veliké množství spacáků, rozložených a připravených, u nich položené baťohy, bágly, tašky, brašny, cokoliv v čem byly věci. Byl jsem ohromen, ale nakonec jsem si řekl: „Hej! Co se divíš? Vždyť tady všude jsou jen spacáky a náhradní oblečení.“ Ale stejně mě překvapilo, že v současnosti naleznu společnost lidí, kde se nemusím bát o svůj majetek. Udělal jsem totéž. Rozvinul jsem karimatku, rozdělal spacák, urovnal polštář a položil tašku na připravené místo ke spaní a na ní si, kvůli své paranoii z okrádání, položil “speciálně“ složený ručník, abych si byl jistý, že se mi tam nikdo nebude hrabat, a pokud ano – poznám to. :-D

Jelikož jsem jaksi neměl Program a na veřejné tabuli chyběl, ehm tedy ta tabule chyběla, ale před chvílí tam ještě byla, vrátil jsem se ještě jednou do Přízemního sálu číslo 9 v KD Junior, ve kterém jsem hledal faroána. A hle! Zrovna probíhala SG ruleta (Arling)! Jako fanoušek celé série SG neznalo mé nadšení mezí, sice jsem nebyl tak odvážný, abych se odhodlal soutěžit, ale i tak jsem se nejenom dobře bavil, nýbrž jsem se i mnoho nového dozvěděl. Přestože jsem nesoutěžil veřejně, zjistil jsem, že jsem se podcenil a na spoustu byly mé odpovědi správné, příště už se odvážím.

FFS JWPPo té jsme skočili na, cca, posledních 15 minut z filmu 300: Bitva u Thermopyl, zrovna ve chvíli, kdy nám zabili krále jeho Leónida prošpikováním miliónem šípů :o). Ve stejném Velkém sále č. 7 jsem shlédl velice povedenou přednášku o seriálu Dr.House (Ziina), v originále House MD. Začátek doprovázeli malinkaté problémy s technikou, ale obtíže se vytratily díky skvělému vyprávění o hlavních hrdinech a postavách, o seriálu, o hercích, atd… Technika se umoudřila a přednášku doprovázely fotky, ukázky nejvtipnějších momentů a další množství videoukázek…

Kamarád, který mne ještě do teďka doprovázel, musel odjet a já zůstal „sám“ - spolu s šesti sty fanoušky v Chotěboři.

Pateční večer jsem ještě stihnul přednášku: Mytologie a život Mayů (Eleni Dimelisová), velice poutavé povídání a v něm se našla samá kukuřice :-D. Krásné, humorné vypravování o Mayích o jejich civilizaci, zvycích a bozích. Tato přednáška byla důkazem toho, že na conech se dozvíte nepřeberné množství informací, které vám mohou pomoci třeba i ve škole. V malé místnůstce bylo docela narváno a diváci, posluchači doslova hltali co jim Eleni vyprávěla a vysvětlovala.

Po skoro hodinové přestávce (tedy v 19:00), kterou jsem si udělal sám pro sebe, následovala beseda, na kterou jsem se nejvíce těšil a to Agent JFK: Nevěřte nikomu – jen nám! se spisovatelem Jiřím W. Procházkou a šéfredaktorem časopisu Pevnost Tomášem Němcem. Byl jsem tam asi 15 minut před začátkem a nadšeně jsem sledoval, jak Jirka všechno připravuje. Vystaveno bylo všech dvanáct, doposud vydaných, dílů série, dva obrazy a Tomáš s Jirkou :-).

FFS Františka VrbenskáJelikož jsem veliký fanoušek ryze českého scifi/fantasy seriálu o Agentu Johnu Francisu Kovářovi, sledoval jsem celou přednášku s radostí a nadšením sobě vlastním. Přítomen byl dokonce spisovatel Jaroslav Mostecký, který velice živě diskutoval s přednášejícími. Nejvíce se mluvilo o obálkách, které byly promítány na plátně, dokonce se hlasovalo o nejlepší. Pokud si dobře pamatuji, tak vyhrála obálka devátá, pro kterou jsem si dovolil hlasovat, od Jana Doležálka alias Huntera, který zatím stvořil většinu obálek. Mimojiné se řešila otázka, o spojitosti jednotlivých dílů. Nakonec dopadlo hlasování tak, že lehká provázanost dvou až tří dílů by čtenářům vyhovovala. Proběhl i vědomostní kvíz, ve kterém si nejlepší soutěžící mohli přijít na pěkné věcné ceny.

Hned po skončení besedy jsem se dal do řeči s Jirkou W. Procházkou, Tomášem Němcem a Jaroslavem Mosteckým s několika dalšími návštěvníky, takže jsem páteční večer/noc nestihl už vůbec nic, ale za to jsem se hodně dobře bavil!

FFS Petr ČáslavaSobota 27.10.2007

Ráno. Probudil jsem se mezi prvními, což mě velice překvapilo, jelikož jsem hodně velkým spáčem. Pomalu jsem vstal - bylo něco kolem 8 ráno. Po WC, hygieně a ustrojení mě čekala první sobotní přednáška. Draci, vlci a bájná zvířata (Hana Vittková) pořádaná v 9:00, no, moc se nás na ni nesešlo, nejspíš všichni ještě vyspávali. Jejich chyba, přednáška byla poutavá, poučná a opravdu, ale opravdu, skvělá! Doprovázená byla obrazy a fotografiemi, takže jsem u toho neusnul a namísto toho bedlivě poslouchal. Jakmile přednáška skončila, každý obdržel bonbón a s plnou pusou jsem už chvátal o patro víš na besedu.

„Řízená diskuse: téma Existují paralelní světy? Ovlivňují se? Jak se tam chovat?“ tak zněl název. Diskuzi vedli Jaroslav Mostecký a ten druhý, (omlouvám se ale opravdu si nevzpomenu na jméno, já vím, je to ostuda a nechci se dotyčného nějakým způsobem dotknout, protože oba dva se skvěle doplňovali, Ale jsem jenom, ehm, člověk a nemůžu si pamatovat vše. Bohužel.). Původně ji měli vést Tomáš Němec, který přišel asi jen o 15 minut později a Jiří W. Procházka, který nepřišel vůbec a podle zlých jazyků spal ten den až do 17:00 :-D. Na jejich obranu musím říci že Jirka všechny varoval, že: „Přednáška od 10:00, to je pro mě na conech zcela smrtící kombinace.“ Diskuze přesto byla velice zajímavá a dotyční zástupci hodně odkazovali na filmy a knížky. Nastal čas oběda a já si dal polévku :-).

FFS mráz v tělocvičněJen tak tak jsem stihl přednášku Budoucnost internetu (Orlop), která byla velice inspirující nejenom pro ty, co se o moderní fenomén zajímají a o dotazy tak nebylo nouze. Posledním, co jsem ten den ještě stihnul byla přednáška: 10 ještě hrůznějších způsobů jak zničit Zemi (Petr Čáslava), původní seriál který vycházel zde na Sardenu. Toto pokračování však bylo zcela nové - zcela nová desítka možností jak zničit Zemi. Velice mě potěšilo, že dotyčný nepoužívá klasický notebook, ale pro některé neznámý „macbook“, sice se vyskytly menší problémy s rozhraním, ale ty se naštěstí vyřešily. Některé způsoby byly známé, některé méně známe a jiné úplně hrůzostrašné.

A potom jsem už jel domů. Sice nerad, avšak s plnou hlavou nevšedních zážitků a novou zásobou zkušeností. Můj životně první (a stoprocentně ne poslední) CON byl úspěšný! Jsem rád, že jsem tam byl.

Děkuju a určitě se těším v létě!

Marek Opluštil

Žádné komentáře
 
© 2007 Marek Opluštil (Marc)